top of page

❓Častý dotaz: Co vše si lze dát do daní?

Obrázek autora: Ing. Tomáš Rychetský, EFPIng. Tomáš Rychetský, EFP


1. Úroky z úvěru na bydlení

Je možné si dát úroky zaplacené z hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření použitého na financování bytových potřeb. 


Limit: Maximálně 150 000 Kč ročně (300.000 Kč ročně pro hypotéky a úvěry do konce roku 2020).

Odečíst si můžete pouze zaplacené úroky, nikoliv celé splátky.

Peníze, které vám z daně odečtou, představují 15 % ze zaplacených úroků.



2. Příspěvky na penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření a DIP

Částky, které jste si sami přispěli na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření. Není možné uplatnit z příspěvků zaměstnavatele.

Limit: Až 48 000 Kč ročně.


3. Pojistné na soukromé životní pojištění

Smlouva musí být uzavřena minimálně na 5 let a minimálně do 60 let věku. Musí být nastavená ve verzi investičního životního pojištění, bez možnosti výběru prostředků.


Pokud máte rizikové životní pojištění, u tohoto produktu není možné si ponížení daňového základu uplatnit. Toto se mí klienti často ptají, jestli je možné si odečíst z daní i rizikové pojištění? ...a není to možné.


To, že je pojištění tzv. rizikové, bez spořící složky, je v aktuální době častější a není potřebné nutně využívat tento benefit odečtu z daní. Doporučuji nasměrovat daňové odpočty do penzijního spoření. 😊

Limit: Až 48 000 Kč ročně.

Poznámka: Částka 48 000 Kč je maximum, které si můžete odečíst dohromady za tzv. státem podporované produkty. Mezi které patří: penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření (DPS), životní pojištění, dlouhodobý investiční produkt (DIP). Není tedy možné si daňový základ snížit dvakrát o 48 000 Kč jak u penzijního připojištění, tak u životního pojištění.



Díky za čtení. V případě dotazů jsem k dispozici.

S pozdravem Tomáš Rychetský

Váš Finanční člověk




 
 

Comments


bottom of page