top of page
 • Ing. Tomáš Rychetský, EFA

Jak vypovědět pojištění? - návod a formuláře pro Vás volně ke stažení

Všechny pojištění máte možnost vypovědět také dohodou nebo do 2 měsíců od sjednání, ale ve většině případů budete pojištění ukončovat právě výpovědi k výročí. Právě k tomu slouží tento návodný článek s návodem, jak vypovědět pojištění i s volně dostupnými formuláři ke stažení.

Výpověď, změna životního pojištění?

Ještě než se rozhodnete vypovědět pojištění, zvažte:

 • zda se Vám od minulého sjednání nezhoršil zdravotní stav (v případě, že ano, v novém pojištění budou s velkou jistotou na poškození výluky)

 • zda máte pojištění daňově uznatelné nebo ne, v případě že ano, vztahuje se na Vás daňová povinnost, to znamená, že při ukončení musíte daňové úlevy vrátit 10 let zpětně nebo provázat s novým pojištěním

 • nové čekací lhůty – na novém pojištění budou běžet karenční doby, kterými se pojišťovna kryje proti pojistným podvodům, lhůta běží od počátku smlouvy a pokud v jejím průběhu nastane pojistná událost, pojišťovna nebude plnit, čekací lhůty nejčastěji najdete u invalidit, závažných onemocnění, těhotenství a také pracovní neschopnosti

 • realizace případné finanční ztráty při ukončení investičního nebo kapitálové životního pojištění, kde přicházíte o vstupní poplatky v alokačních jednotkách, na zavolání nebo písemný pokyn Vám pojišťovna výši odkupného sdělí

Pojištění lze vždy ukončit k výročí pojistného období, i když platíte pojištění měsíčně, nemusí být pojistné období měsíční, ale i roční, proto si tento fakt raději telefonicky ověřte.

Výpověď podejte vždy poštou s podpisem pojistníka na kontaktní adresu pojišťovny 6 týdnů před výročím pojistného období. Po odeslání si udělejte záložní sken, kdyby náhodou dokument výpovědi někde zapadl. Vyčkejte na potvrzení od pojišťovny.

Výpověď, změna neživotního pojištění – nemovitosti, domácnost, odpovědnosti, pojistka „na blbost“? Ještě než se rozhodnete vypovědět pojištění, zvažte, zda je nové pojištění opravdu výhodnější, udělejte si cenové a kvalitativní srovnání, jestli opravdu nové pojištění vyjde lépe, protože na starém můžou být načteny věrnostní bonusy a je lepší pouze dopojistit než vypovídat celé pojištění

 • V případě že máte na pojistce pojištěnou nemovitost svázanou s hypotečním úvěrem, pohlídejte si tzv. vinkulaci, abyste v bance novou pojistku nahlásili a řádně zavinkulovali.

 • Pohlídejte si datum počátku nového pojištění a datum ukončení stávajícího pojištění, aby se nestalo, že majetek není pojištěn, třeba i pár hodin nebo dnů!

 • Výpověď zašlete opět 6 týdnů před výročím pojištění, vždy byste měli dostat písemné vyjádření, pokud ne volejte na pojišťovnu a zkontrolujte stav.

 • Nové pojištění vhodně nastavte

V případě že se jedná o změnu pojištění tzv. náhradou, pojištění lze změnit/upravit kdykoliv i mimo období výročí pojištění, jen v tomto případě nejste schopni změnit pojišťovnu, ale pouze nastavení pojistného produktu

Jak vypovědět pojištění auta – povinné ručení, havarijní pojištění? Ještě než se rozhodnete vypovědět pojištění, zvažte, zda je nové pojištění opravdu výhodnější, udělejte si cenové a kvalitativní srovnání, jestli opravdu nové pojištění vyjde lépe, protože na starém můžou být načteny věrnostní bonusy.

 • Pohlídejte si datum počátku nového pojištění a datum ukončení stávajícího pojištění, aby se nestalo, že majetek není pojištěn, třeba i pár hodin nebo dnů. Když by auto nebylo pojištěné v rámci povinného ručení, naskakuje pokuta od ČKP.-

 • Výpověď zašlete opět 6 týdnů před výročím pojištění, vždy byste měli dostat písemné vyjádření, pokud ne volejte na pojišťovnu a zkontrolujte stav.

 • Nové pojištění vhodně nastavte

V případě že se jedná o změnu pojištění tzv. náhradou, pojištění lze změnit/upravit kdykoliv i mimo období výročí pojištění, jen v tomto případě nejste schopni změnit pojišťovnu, ale pouze nastavení pojistného produktu.

Pro výpověď pojištění použijte naše formuláře, které jsou vám volně k dispozici, stačí vyplnit, podepsat a odeslat.

Pro lepší orientaci, jakým způsobem vypovědět pojištění, použijte následující tabulku:

Pro další dotazy jsem Vám maximálně k dispozici. Kontaktujte mě a pomůžu vám. KONTAKT

S pozdravem Tomáš Rychetský/ Váš Finanční člověk

293 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page